Хузестан

Координати: 31°19′38″N 48°41′38″E / 31.3273° СГШ; 48.6940° ИГД / 31.3273; 48.6940
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хузестан
استان خوزستان
Покраина
Хузестан во рамките на Иран
Хузестан во рамките на Иран
Координати: 31°19′38″N 48°41′38″E / 31.3273° СГШ; 48.6940° ИГД / 31.3273; 48.6940
Земја Иран
Админ. центарАхваз
Окрузи23
Површина
 • Вкупна64.055 км2 (24,732 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно4.274.979
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски и арапски
Иранската влада инвестира во големи суми во Хузестан.
Бронзена статуа стара 2100 години.
Чока Занбил тврдина на една од многуте персиски империи
Бронзена плоча на кој е прикажан коњот Пегаз.

Хузестан (персиски: استان خوزستان, Ostān-e Khūzestān) — покраина на Иран. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата и се граничи со Ирак. Главен град е Ахваз и има површина од 63.238 км2. Други поголеми градови се Бехбахан, Абадан, Амдимешк, Коремшехр, Бандар Имам, Дезфул, Шуштар, Омидијех, Изех, Бак-e-Малек, Мах Шахр, Дашт-e-Азадеган, Рамхормос, Шадеган, Суза, Масџед Солејман, Мину и Ховејзех.

Хузестан има 18 пратеници во Меџлисот и 6 претставници во Советот на експерти

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името Кузестан, во слободен превод значи Земјата на Кузите.

Хузестан во книжевноста[уреди | уреди извор]

Хузестан долго време е предмет за вдахновение на многу писатели и поети од Пресија. Следуваат некои прочуени текстови:

زبس کز دامن لب شکر افشاند
شکر دامن به خوزستان بر افشاند

„На усните ѝ сладок шеќер разлеан,
Како шеќерот во Хузестан што се лее.“
Незами

قد رعنای تو و قامت سرو کشمر
لب شیرین تو و شکر خوزستانی

„Твојта витка става како кешмарскиот чемпрес,
Усните слатки, како хузестанскиот шеќер.“
Незари Кохистани

که باشد که پیوند سام سوار
نخواهد از اهواز تا قندهار

„Та Сем не требаше далеку да јава
од Хазар, сал до Кандахар.“
Фирдоуси

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]