Ком (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ком
استان قم
Покраина
Ком во рамките на Иран
Ком во рамките на Иран
Координати: 34°38′44″ N; 50°52′47″ E / 34.6456° СГШ; 50.8798° ИГД / 34.6456; 50.8798Координати: 34°38′44″ N; 50°52′47″ E / 34.6456° СГШ; 50.8798° ИГД / 34.6456; 50.8798
Земја Иран
Админ. центарКом
Окрузи1
Површина
 • Вкупна11.526 км2 (4,450 ми2)
Население (2005)[1]
 • Вкупно1.064.456
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
шахсевенски
комски
Артефакт од средината на првиот милениум.
Главниот град Ком

Ком (персиски: استان قم, Ostān-e Qom) е покраина во Иран. Зафаќа површина од 11.237 км2, кои покриваат 0,89% од вкупната површина на земјата. Сместена е на северот од земјата, а главен град е истоимениот Ком. Оваа покраина е формирана со одделување од покраината Техеран во 1995 г.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта Округ Легенда Реон Центар
Ком Q Централен Ком
j Џафар Абад
kh Калаџестан
n Нофел Лошато
s Салафчеган
Соседни покраини: E: Исфахан, M: Маркази, S: Семнан, T: Техеран

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]