Хормозган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хормозган
استان هرمزگان
Покраина
Хормозган во рамките на Иран
Хормозган во рамките на Иран
Координати: 27°11′18″N 56°16′36″E / 27.1884°СГШ 56.2768°ИГД / 27.1884; 56.2768Координати: 27°11′18″N 56°16′36″E / 27.1884°СГШ 56.2768°ИГД / 27.1884; 56.2768
Земја  Иран
Админ. центар Бандар Абас
Окрузи 11
Површина
 • Вкупна 70.697 km2 (27,296 sq mi)
Население (2006)[1]
 • Вкупно 1.403.674
 • Густина 20/km2 (51/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици персиски, арапски и балучки (претежно во Џаск и Минаб)

Хормозган (персиски: استان هرمزگان, Ostān-e Hormozgān) е покраина во Иран. Се наоѓа на југот од земјата обиколувајќи го Оман преку Ормускиот Проток. Има површина од 70.697 км², a главен град е Бандар Абас. Покраината има 14 острови сместени во Персискиот Залив.

Поголеми градови се: Бандар Лангех, Хаџиабад, Минаб, Кешм, Џаск, Бастак, Бандар Камир и др. Покраината има 21 округ, 69 општини и 2046 села. Во 2007 имала околу 1,5 милиони жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]