Јазд (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јазд
استان یزد
Покраина
Yazd Province montage.png
Јазд во рамките на Иран
Јазд во рамките на Иран
Координати: 31°53′41.28″ СГШ 54°21′25.2″ ИГД / 31.8948, 54.3570
Земја  Иран
Админ. центар Јазд
Окрузи 10
Површина
 • Вкупна 129.285 km2 (49,917 sq mi)
Население (2005)
 • Вкупно 958.318
 • Густина 7.4/km2 (19/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици персиски
бехдински (литургиски)
Зороастрианскиот храм во Јазд.
Поглед на главниот град Јазд.

Јазд (персиски: استان یزد, Ostān-e Yazd) е покраина во Иран. Се наоѓа во центарот на земјата и глевен град е истоимениот Јазд.

Провинцијата има површина од 73.467 км² и е една од поненаселените покраини во земјата. Поделена е на 10 окрузи: Мајбод, Мехреез, Тафт, Аркадан,Бехабад,Катам,Садог, Бафк, Абар Кух и Јазд.

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]