Прејди на содржината

Разави Хорасан

Координати: 36°17′53″N 59°36′21″E / 36.2980° СГШ; 59.6057° ИГД / 36.2980; 59.6057
Од Википедија — слободната енциклопедија
Разави Хорасан
استان خراسان رضوی
Покраина
Разави Хорасан во рамките на Иран
Разави Хорасан во рамките на Иран
Координати: 36°17′53″N 59°36′21″E / 36.2980° СГШ; 59.6057° ИГД / 36.2980; 59.6057
Земја Иран
Админ. центарМешхед
Окрузи19
Површина
 • Вкупна144.681 км2 (55,862 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно5.593.079
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лето (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Споменик од XVII век „Шарена Џамија“

Разави Хорасан (персиски: استان خراسان رضوی, Ostān-e Khorāsān-e Rażavī) покраина во Иран и се наоѓа во североисточниот дел од земјата. Главен град е Мешхед.

Други поголеми градови се: Гучан, Даргаз, Ченаран, Саракс, Фариман, Торбат-e Хејдарех, Торбат-e Џам, Тајбад, Каф, Рошткар, Кашмар, Бардаскан, Нејшабур, Сабзевар, Гонабад, Калат, Калил Абад и Махвалат.

Разави Хорасан е една од трите покраини кои формирани во 2004 г. со поделбата на Хорасан.

Панорама во близина на Нејшабур

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]