Занџан (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Занџан
استان زنجان
Покраина
Занџан во рамките на Иран
Занџан во рамките на Иран
Координати: 36°40′30″ N; 48°29′04″ E / 36.6751° СГШ; 48.4845° ИГД / 36.6751; 48.4845Координати: 36°40′30″ N; 48°29′04″ E / 36.6751° СГШ; 48.4845° ИГД / 36.6751; 48.4845
Земја Иран
Админ. центарЗанџан
Окрузи7
Површина
 • Вкупна21.773 км2 (8,407 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно970.946
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски (службен)
br>азерски (локален)
татиски (локален)
курдски (локален)[1]
Традиционална куќа во Занџан
Пазар во Занџан

Занџан (персиски: استان زنجان, Ostān-e Zanjān) е покраина во Иран, во северозападниот дел на земјата. Главен град е Занџан.

Географија и окрузи[уреди | уреди извор]

Занџан има површина од 22.164 км2, што е 1,34% од вкупната територија на земјата. Густината на населението изнесува 4,25 жители на км2. Бидејќи е сместена во северозападниот дел, таа се граничи со покраините Источен Азербејџан, Западен Азербејџан, Хамадан, Курдистан, Гилан, Казвин и Ардабил.

Занџан има 7 шахрестани, (окрузи):

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 36°30′N, 48°20′E