Керманшах (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керманшах
استان کرمانشاه
Покраина
Керманшах во рамките на Иран
Керманшах во рамките на Иран
Координати: 34°19′03″ N; 47°05′13″ E / 34.3176° СГШ; 47.0869° ИГД / 34.3176; 47.0869Координати: 34°19′03″ N; 47°05′13″ E / 34.3176° СГШ; 47.0869° ИГД / 34.3176; 47.0869
Земја Иран
Админ. центар(Керманшах)
Окрузи14
Површина
 • Вкупна24.998 км2 (9,652 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.879.385
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицикурдски
персиски

Керманшах (персиски: استان كرمانشاه, Ostān-e Kermānshāh) е покраина во Иран во западниот дел од земјата и се граничи со Ирак. Помеѓу 1979 и 1990, покраината се нарекувала Бактаран.

Главен град е Керманшах и се наоѓа во средината на западниот дел на Иран. Има 822.921 жител.

Окрузи и градови[уреди | уреди извор]

Керманшах има 14 окрузи (шарестани):

Поголеми градови се: Керманшах; Исламабад-e-гарб; Павех; Харсин; Кангавар; Сонкор; Џаванруд; Салас-e-Бабаџани; Равансар; Далаху; Гилан-Гарб; Сахнех; Каср-e-Ширин; Сарпол-e-Ѕахаб,

Универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]