Јужен Хорасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужен Хорасан
استان خراسان جنوبی
Покраина
Јужен Хорасан во рамките на Иран
Јужен Хорасан во рамките на Иран
Координати: 32°51′55.08″ СГШ 59°12′59.04″ ИГД / 32.8653, 59.2164
Земја  Иран
Админ. центар Бирџанд
Окрузи 8
Површина
 • Вкупна 69.555 km2 (26,855 sq mi)
Население (2005)[1]
 • Вкупно 636.420
 • Густина 9.1/km2 (24/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC)
Јазици персиски
Тврдината Фург

Јужен Хорасан (персиски: استان خراسان جنوبی Ostān-e Khorāsān-e Jonūbī) е покраина во Иран. Главен град е Бирџанд. Други поголеми градови се Фердоус и Кен. Има 7 окрузи.

Јужен Хорасане една од трите покраини формирани во 2004 г. со поделбата на поранешната покраина Хорасан.

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]