Казвин (покраина)

Координати: 36°16′09″N 50°00′10″E / 36.2693° СГШ; 50.0029° ИГД / 36.2693; 50.0029
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казвин
استان قزوین
Покраина
Казвин во рамките на Иран
Казвин во рамките на Иран
Координати: 36°16′09″N 50°00′10″E / 36.2693° СГШ; 50.0029° ИГД / 36.2693; 50.0029
Земја Иран
Админ. центарКазвин
Окрузи5
Површина
 • Вкупна15.567 км2 (6,010 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.143.200
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
татиски
азерски
гилански
талишки

Казвин (персиски: استان قزوین, Ostān-e Qazvīn) е покраина во Иран во северозападниот дел од земјата. Главен град е истоимениот Казвин.

Покраината е формирана во 1996, кога произлегла од покраината Занџан. Има 20 градови: Казвин, Такестан, Абјек, Буин Захра, Екбалиех, Мохамадиех, Алванд, Исфарвадин, Махмуд Абад Немунех, Корам Дашт, Зиа Абад, Аваџ, Шаел, Данесфахан, Абгарм, Ардаег, Молаем Келаех, Размин Кухин и Бидестан. Овие градови составуваат 18 градски реони, 44 рурални реони и 1543 села.

Населението брои нешто повеќе од милион жители (2003), од кои 62 % живеат во градовите и 38 % кои живеат во селата. 99,6% од населението се муслимани и 0,4% се останати.

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]