Прејди на содржината

Хамадан (покраина)

Координати: 34°47′54″N 48°30′53″E / 34.7982° СГШ; 48.5146° ИГД / 34.7982; 48.5146
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамадан
استان همدان
Покраина
Хамадан во рамките на Иран
Хамадан во рамките на Иран
Координати: 34°47′54″N 48°30′53″E / 34.7982° СГШ; 48.5146° ИГД / 34.7982; 48.5146
Земја Иран
Админ. центарХамадан
Окрузи8
Површина
 • Вкупна19.368 км2 (7,478 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно1 758 268
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лето (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
азерски
лурски
лачки
курдски

Хамадан (персиски: استان همدان, Ostān-e Hamadān ) е покраина во Иран. Главен град е истоимениот Хамадан. Птовинцијата има површина од 19.546 км2.Во 1996, Хамадан имал приближно 1,7 милиони жители.

Поголеми градови во покраината се: Тојсеркан, Нахаванд, Малајер, Асад Абад, Бахар, Разан, Кабудраханд.

Транскриптот на "Ganj-nameh".
Златен артефакт од богатата историја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]