Чахар Махал и Бахтијари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чахар Махал и Бахтијари
استان چهارمحال و بختیاری
Покраина
Чахар Махал и Бахтијари во рамките на Иран
Чахар Махал и Бахтијари во рамките на Иран
Координати: 32°19′39″ СГШ 50°51′16.56″ ИГД / 32.3275, 50.8546
Земја  Иран
Админ. центар Шахрекорд
Окрузи 7
Површина
 • Вкупна 16.332 km2 (6,306 sq mi)
Население (2006)[1]
 • Вкупно 857.910
 • Густина 53/km2 (140/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици лурски
персиски

Чахар Махал и Бахтијари (персиски: استان چهارمحال و بختیاری, Ostān-e Chahār-Mahāl-o Bakhtiyārī) е покраина во Иран. Се наоѓа на југозападниот дел од земјата. Главен град е Шахрекорд.

Има површина од 16.332 км² и население од 842.000 жители.

Покраината има 6 окрузи.

Мостот „Заман-кан“ — една од 195 заштитени градби во покраината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]