Бушер (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бушер
استان بوشهر
Покраина
Бушерво рамките на Иран
Бушерво рамките на Иран
Координати: 28°55′06.24″ СГШ 50°50′17.52″ ИГД / 28.9184, 50.8382
Земја  Иран
Админ. центар Бушер
Окрузи 10
Површина
 • Вкупна 22.743 km2 (8,781 sq mi)
Население (2005)[1]
 • Вкупно 886.267
 • Густина 39/km2 (100/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици персиски
арапски

Бушер (персиски: استان بوشهر, Ostān-e Būshehr) е покраина во Иран. Се наоѓа на југот од земјата и се со долг брег по Персискиот Залив. Главен град е истоимениот Бушер. Покраината има 6 окрузи:

  • Бушер
  • Генавех
  • Дашти
  • Дајлам
  • Канган и
  • Тангестан.

Во 2005 покраината имала 816.115 жители.

Брегот на Персискиот Залив во Бушер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 29°00′N, 51°35′E