Кохкилуех и Бујер Ахмад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кохкилуех и Бујер Ахмад
استان کهگیلویه و بویراحمد
Покраина
Кохкилуех и Бујер Ахмад во рамките на Иран
Кохкилуех и Бујер Ахмад во рамките на Иран
Координати: 30°40′ N; 51°36′ E / 30.67° СГШ; 51.60° ИГД / 30.67; 51.60Координати: 30°40′ N; 51°36′ E / 30.67° СГШ; 51.60° ИГД / 30.67; 51.60
Земја Иран
Админ. центарЈасуџ
Окрузи5
Површина
 • Вкупна15.504 км2 (5,986 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно634.299
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицилурски
Поглед на главниот град Јасуџ

Кохкилуех и Бујер Ахмад (персиски: استان کهگیلویه و بویراحمد, Ostān-e Kohgīrūye-o Būyer-Ahmad) е покраина во Иран. Сместена е во југозападниот дел на земјата и главен град е Јасуџ. Покраината има површина од 15.563 км2, и во 1996 имаше 544.000 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото оваа покраина била дел од покраината Фарс и (до 23 јуни 1963) дел од Хузестан. Резултат на отцепувањето беа нередите кои се случија на 13 јули 1963. И конечно во Март 1974 Кохкилуех и Бујер Ахмад постана самостојна покраина.

Кохкилуех и Бујер Ахмад има 132 регистрирани и заштитени културни објекти и месности.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]