Алборз (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алборз
استان البرز
Покраина
Алборз во рамките на Иран
Алборз во рамките на Иран
Координати: 35°29′ N; 50°35′ E / 35.48° СГШ; 50.58° ИГД / 35.48; 50.58Координати: 35°29′ N; 50°35′ E / 35.48° СГШ; 50.58° ИГД / 35.48; 50.58
Земја Иран
Админ. центарКараџ
Окрузи4
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Повик. бр.026
Јазициперсиски

Алборз (персиски: استان البرز, Ostan-e Alborz) е покраина во Иран со центар во градот Караџ.[1]

Покраината Алборз е формирана во 2010 г. со отцепување од покраината Техеран, и како таква претставува 31-вата покраина во земјата.[1] Таа е најмалата покраина во земјата по површина.

Територијата на покраината се протега северозападно од градот Техеран и опфаќа 4 окрузи: Караџ, Савоџболаг, Талеган и Назарабад.[2] Административен центар е градот Караџ.

Покраината е сместена на подножјето на планината Алборз и затоа го носи нејзиното име.

Општини[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]