Керман (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керман
استان کرمان
Покраина
Керман во рамките на Иран
Керман во рамките на Иран
Координати: 30°17′27″ N; 57°04′04″ E / 30.2907° СГШ; 57.0679° ИГД / 30.2907; 57.0679Координати: 30°17′27″ N; 57°04′04″ E / 30.2907° СГШ; 57.0679° ИГД / 30.2907; 57.0679
Земја Иран
Админ. центарКерман
Окрузи20
Површина
 • Вкупна180.726 км2 (69,779 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.938.988
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски, балучки
Мреж. местоwww.gov.kr.ir

Керман (персиски: استان کرمان, Ostān-e Kermān) е покраина во Иран, во југоисточниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Керман. Провинцијата е втора по големина во Иран со 181.714 км2. Населението брои нешто помалку од 2,5 милиони жители. Поголеми градови во Керман се: Бафт, Бардсир, Бам, Џирофт, Рафсанџан, Заранд, Сирџан, Шар-e-Бабак, Махан, Кахнуј, Гале-Ганџ, Мануџани други.

Во 1996, 52,9% од вкупното население живеело во градски населби, додека 46% во селски и 1,1% како номади. Главниот град има население од 400.000, што претставува 80% од градското население во покраината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Јакчал“ од средниот век, кој служи како ладилник во жешките лета.