Источен Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источен Азербејџан
استان آذربایجان شرقی
Покраина
Источен Азербејџан во рамките на Иран
Источен Азербејџан во рамките на Иран
Координати: 38°04′36″ СГШ; 46°16′48″ ИГД / 38.0766° СГШ; 46.2800° ИГД / 38.0766; 46.2800Координати: 38°04′36″ СГШ; 46°16′48″ ИГД / 38.0766° СГШ; 46.2800° ИГД / 38.0766; 46.2800
Земја Иран
Админ. центарТабриз
Окрузи19
Површина
 • Вкупна45.650 км2 (17,630 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно3.603.456
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски (службен)
азербејџански (локален)
Црквата Св. Стефан

Источен Азербејџан (персиски: استان آذربایجان شرقی, Āzarbāijān-e Sharqi) е покраина во Иран. Се наоѓа на северозападниот дел од земјата и се граничи со Ерменија и Азербејџан и со покраините Ардабил, Западен Азербејџан, и Занџан. Главен град е Табриз.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта Кодови од картата Округ (Shahrestan)
East-Azarbaijan-Abb.PNG
A Ахар
B Бохаб
BA Бостан Абад
H Херис
HR Хаштруд
K Калибар
Md Маранд
Mn Мианех
Mq Марагех
S Сараб
Sh Шабестар
T Табриз

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]