Фарс

Координати: 29°37′N 52°32′E / 29.617° СГШ; 52.533° ИГД / 29.617; 52.533
Од Википедија — слободната енциклопедија

29°37′N 52°32′E / 29.617° СГШ; 52.533° ИГД / 29.617; 52.533

Фарс
استان فارس
Покраина
Фарс во рамките на Иран
Фарс во рамките на Иран
Земја Иран
Админ. центарШираз
Окрузи23
Површина
 • Вкупна122.608 км2 (47,339 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно4.569.292
 • Густина37/км2 (97/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
кашкајски
лурски
фарски дијалекти

Фарс (персиски: استان فارس Ostān-e Fārs) е покраина во Иран. Се наоѓа во јужниот дел на земјата и главен град е Шираз. Има површина од 122.400 км2. Во 1996, покраината имала 3,8 милиони жители, од кои 56,7% урбано, 41,0% рурално и 1,4% номадско население.

Етмологија[уреди | уреди извор]

Името Фарс води потекло од зборот Персијци (Персија) (староперсиски: Pārsa).

Администартивна поделба[уреди | уреди извор]

Фарс е сместен на југот на земјата и се граничи со Бушер на запад, Хормозган на југ, Керман и Јазд на исток, Исфахан на север и Кохкилуех и Бујер Ахмад на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледала вака:

Карта на окрузите во Фарс
 1. Естахбан
 2. Абадех
 3. Еклид
 4. Бованат
 5. Јахрум
 6. Дараб
 7. Сепидан
 8. Шираз
 9. Фаса
 10. Фирузабад
 11. Саадат Шар
 12. Сарвестан
 13. Сафашахр
 14. Мор
 15. Казерун
 16. Лар
 17. Ламерд
 18. Марвдашт
 19. Мамасани
 20. Конџ
 21. Нејриз

Демографија[уреди | уреди извор]

Според географската положба и блискоста до Персиски Залив, Фарс има мешана етничка структура. Па така во Фарс има Турки, Семити, и Арјани кои се под влијание на иранската култура. Како и да е староседелци и главна етничка група се Кашкајците, Мамасаните, Лорците, Камсеите и Кокилуејците. Сите овие се ирански народи.

Фарс во поезијата[уреди | уреди извор]

Рушевини на Персеполис
Фарс: Древната татковина на Персија.

روی گفتم که در جهان بنهم
گردم از قید بندگی آزاد

که نه بیرون پارس منزل هست
شام و روم و بصره و بغداد

"I said, turn your path to the greater world,
So I should be free of the chains of slavery.

But I found no place for me outside of Fars,
Not Levant, not Anatolia, not Basra, nor Baghdad."

Јас реков, смени го патот до поголем свет
За јас да бидам слободен од синџирите на ропството

Но јас не најдов место за мене надвор од Фарс
Ниту Левант, ниту Анадолија, ниту Басра, ниту Багдад

Хафез

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]