Курдистан (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Курдистан
استان کردستان (персиски)
پارێزگای کوردستان Неважечки јазичен код.
Покраина
Ардабил во рамките на Иран
Ардабил во рамките на Иран
Координати: 35°18′41″ N; 46°59′46″ E / 35.3113° СГШ; 46.9960° ИГД / 35.3113; 46.9960Координати: 35°18′41″ N; 46°59′46″ E / 35.3113° СГШ; 46.9960° ИГД / 35.3113; 46.9960
Земја Иран
Админ. центарСенендеџ
Окрузи10
Површина
 • Вкупна29.137 км2 (11,250 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.440.156
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски (службен)
курдски (локален)
азерски (локален)[2][3][4]
Селото Паланган во Курдистан

Курдистан (персиски: استان کردستان, Ostān-e Kordestān, курдски: پارێزگای کوردستان, Parêzgeha Kurdistanê е покраина во Иран. Главен град е Сенендеџ.

Во 2007 г, градот Пираншахр бил административно префрлен во покраината Курдистан од Западен Азербејџан и беше создаден нов округ Дехголан.

Население[уреди | уреди извор]

Курдистан во 1996 имал 1.346.383 жители од кои 52,42% било градско, а 47,58% селско население. Наталитет изнесува 104. Курдите се мнозинство во покраината зборуваат на сорански кој е дијалект на курдскиот јазик. Фарски се зборува во северпзападните делови на покраината. Историско име на покраината е Ардалан.

Населението од Пираншахр зборува на т.н. дијалект Мокриани.

Ранг: Град: Неселение: Округ:
1 Сенендеџ 320.000 Сенендеџ
2 Пираншахр 156.340 Пираншахр
3 Сагхез 118.000 Сагхез
4 Мариван 90.428 Мариван
5 Банех 64.844 Банех
6 Горвех 58.035 Горвех
7 Биџар 48.343 Биџар
8 Камјаран 40.492 Камјаран
9 Дивандарех 24.428 Дивандарех
10 Дехголан 20.556 Дехголан
11 Сарвабад 4.213 Сарвабад

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]