Лорестан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лорестан
استان لرستان
Покраина
Лорестан во рамките на Иран
Лорестан во рамките на Иран
Координати: 33°29′14″ N; 48°21′14″ E / 33.4871° СГШ; 48.3538° ИГД / 33.4871; 48.3538Координати: 33°29′14″ N; 48°21′14″ E / 33.4871° СГШ; 48.3538° ИГД / 33.4871; 48.3538
Земја Иран
Админ. центарХорамабад
Окрузи10
Површина
 • Вкупна28.294 км2 (10,924 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.716.527
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицилурски

Лорестан (персиски: استان لرستان, Ostān-e Lorestān ) е покраина во Иран. Главен град е Хорамабад. Друг поголем град е Боруџерд. Населението брои 1.739.644 жители (2006).

Има вкупна површина од 28.392 км2. Други поголеми градови се: Алигударз, Доруд, Кухдашт, Азна, Алаштар, Нур Абад, и Пол-e-Дохтар.

Името Лорестан во слободен превод значи „Земја на Лурите“.

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

  1. Медицински универзитет во Лорестан
  2. Лорестански универзитет
  3. Исламски Универзитет „Азад“[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]