Окрузи во Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шахрестан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Emblem of Iran.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Иран


други земји
 Портал „Политика“

Округот (персиски: شهرستان = „шахрестан“) е помала административна единица на Иран. Секој округ потоа се дели на општини (бахши).

Во земјата има вкупно 324 окрузи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Иран