Окрузи во Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иран

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран


Округот (персиски: شهرستان = „шахрестан“) е помала административна единица на Иран. Секој округ потоа се дели на општини (бахши).

Во земјата има вкупно 324 окрузи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Иран