Политички партии на Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Coat of arms of Iran.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран


други земји
 Портал „Политика“

Иран одржува редовни претседателски и парламентарни избори. Системот на Иран е заснован на исламската идеологија.

Регистрирани се преку 200 политички партии кои можат да се поделат на три општи групи и тоа:

  • Конзервативни
  • Реформистички и
  • Партии во егзил

Конзервативни[уреди | уреди извор]

Реформистички[уреди | уреди извор]

Партии во егзил[уреди | уреди извор]