Совет за целесообразност на Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иран
Emblem of Iran.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран


Советот за целесообразност (персиски -مجمع تشخیص مصلحت نظام) на Иран е советодавен орган на Високиот раководител на Иран. Задача на советот е да ги разрешува конфликтните ситуации помеѓу Гардискиот Совет и Меџлисот.

Претседател на советот е поранешниот ирански претседател Али Акбар Хашеми Рафсанџани.

Состав[уреди | уреди извор]

Во составот на Советот се 28 члена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]