Виш совет за национална безбедност на Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Coat of arms of Iran.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран






Вишио совет за национална безбедност е извршан политички орган на Исламската Република Иран на чело со Цекретар. Овој совет е основан во 1989 согласно со статутот 176 од уставот на Иран. Де јуре глава на Советот е иранскиот претседател , а дефакто е високиот раководител, кои го даваат последниот збор во советот.

Од 20 октомври 2007 секретар на Советот е Саед Џалили.

Главни задачи на Советот се:[уреди | уреди извор]

  • Определување на политиката, заштита и национална безбедност;
  • Координација на дејствата поврзани со националната безбедност, социјалните, културните и економските области; и
  • Експлоатација на материјалните и интелектуалните ресурси ако се загрозени од внатрешни или надворешни влијанија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: