Парвиз Даводи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парвиз Давуди

Парвиз Даводи (фарси -پرويز داوودي); е роден во 1955 во Техеран. Тој е Ирански државник и од 11 септември 2005 е прв потпредседател. По потекло е Азербејџанец. Тој работи во техеранскиот универзитет како професор по економија. Има звање Доктор по економски науки. Тој е голем либерал и се залага за високоразвиена економија и слободен глобален економски пазар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]