Потпретседател на Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Emblem of Iran.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Иран


други земји
 Портал „Политика“

Иституцијата Подпретседател на Иран е дефинирана со актот 124 во Иранскиот устав. Тој е назначен од Иранскиот председател за да води и организира работи поврзани со претседателските работи. Постојат 10 подпретседатели во Иран

[1]

  1. fvpresident.ir