Меџлис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Coat of arms of Iran.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран


други земји
 Портал „Политика“

Исламскиот советодавен совет или Меџлис (персиски -مجلس شورای ﺍﺳﻼﻣﯽ}} — Меджли́с-е шура́-је ислами́) — е всушност парламентот на Исламската Република Иран. Се состои од 290 пратеници (до 18 февруари 2000 — 270). Претседател на Меџлисот е Голјам-Али Хадад Адел.

До Исламската револуција Меџлисот бил всушносот дводомен парламент на Иран (Сенат). Тој бил оформен 1906 на основа на новиот устав под името Национален Советодавен Совет (фарси -مجلس شورای ملی). После Исламската револуција во Иран 1979 парламентот бил распуштен, а Националниот совет бил преименуван во Исламски Советодавен Совет.

Пратениците се избираат на непосредни избори на секои 4 години. Тој има функција во донесувањето на законите и буџетот, ратификација на меѓународните договори.

54 % места во Меџлисот се пратениците од Конзервативниот сојуз «Абадгаран».

Претседатели на Меџлисот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Оригиналната зграда на Меџлисот во 1956
Поранешниот сенат 1979-2004