Прејди на содржината

Махмуд Ахмадинежад

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Махмуд Ахмадинеџад)
Претседател
Махмуд Ахмадинежад
محمود احمدی‌نژاد
Махмуд Ахмадинежад

Претседателот Махмуд Ахмадинежад зборува на 24 септември 2007 на Columbia University


Во служба
На функција од 
3 август 2005
Претходник Мохамад Хатами

Роден 28 октомври 1956(1956-10-28)(67 г.)
Арадан, Иран
Партија Исламско друштво на инженери дел од коалицијата Алијанса на ирански градители.
Религија Усули твелвер шиит

Махмуд Ахмадинежад (фарси: محمود احمدی نژاد‎ , роден на 28 октомври 1956) е шестиот и сегашен претседател на Исламската Република Иран од 6 јуни 2005 година. Тој бил повторно избран за таа функција на 12 јуни 2009 со освоени 62,6% од вкупните гласовите. Ахмадинежад се нашол на удар на критики од страна на САД и Израел, додека ја зајакнувал врската со Русија, Венецуела, Сирија и државите на Персискиот Залив.[1][2][3]

  1. http://www.worldpress.org/Mideast/1185.cfm (англиски)
  2. http://www.janes.com/products/janes/defence-security-report.aspx?ID=1065927522 (англиски)
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-05-01. Посетено на 2013-02-12.