Махмуд Ахмадинежад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Претседател
Махмуд Ахмадинежад
محمود احمدی‌نژاد
Махмуд Ахмадинежад

Претседателот Махмуд Ахмадинежад зборува на 24 септември 2007 на Columbia University


Во служба
На функција од 
3 август 2005
Претходник Мохамад Хатами

Роден 28 октомври 1956 (1956-10-28) (65 г.)
Арадан, Иран
Партија Исламско друштво на инженери дел од коалицијата Алијанса на ирански градители.
Религија Усули твелвер шиит

Махмуд Ахмадинежад (фарси: محمود احمدی نژاد‎ За снимкава [[:Media:|mæhmuːd-e æhmædiː-neʒɒːd]] , роден на 28 октомври 1956) е шестиот и сегашен претседател на Исламската Република Иран од 6 јуни 2005 година. Тој бил повторно избран за таа функција на 12 јуни 2009 со освоени 62,6% од вкупните гласовите. Ахмадинежад се нашол на удар на критики од страна на САД и Израел, додека ја зајакнувал врската со Русија, Венецуела, Сирија и државите на Персискиот Залив.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]