Прејди на содржината

Саед Џалили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саед Џалили
Саед Џалили

Саед Џалили (фарси -سعید جلیلی е роден на 6 септември 1956 во Мешхед, Иран). Тој е ирански државник и секратар на Вишиот совет за национална безбедност на Иран од 20 октомври 2007. пред тоа секретар беше Али Лариџани.

Завршил на Техеранскиот универзитет „Имам Садик“ и е доктор по филозофија во областа Политологија. За време на Иранско-ирачката војна служел во Гардата на Исламската револуција. Бил и главен администратор во високото раководство, а и заменик министер за надворешни работи во одделот за Европа и Америка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Али Лариџани
Секретар на ВСНБ
2007-
Наследник
Али Шамкани