Избори во Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иран

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран


Иран на национално ниво избира претседател на 4 години, пратеници во Меџлисот со 290 пратеници на 4 години и Совет на експерти на секои 8 години.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Кампања на Иранци во Техеран