Национална иранска нафтена компанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална иранска нафтена компанија
شركت ملّی نفت ايران
Тип Државна сопственост
Oснована 1948
Седиште Техеран, Иран
Клучни личности Голам Хосеин Нозари, Министер за хафта; , Менаџер........; Абдол-Мохамад Делпариш, COO; Абас Алахдад, CFO
Дејност Нафтена индустрија
Производи Нафта, Гас, Петрохемикалии
Приходи $51 милј долари (2007) [1]
Портал www.nioc.com
Ирански нафтени полиња
Иран
Emblem of Iran.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Иран


други земји
 Портал „Политика“

Националната иранска нафтена компанија (НИНК) (англиски -National Iranian Oil Company (NIOC), е под директна дирекција на Министерството за нафта на Иран и се занимава со производство и дистрибуција на нафта и земјен гас. Седиштето се наоѓа во Техеран. Основана е 1948 година.

Најголеми Ирански нафтени полиња (на копно)
Име на полето bbl/d (барел на ден)
Ага Џари 200,000
Аваз-Асмари 700,000
Бангестан ca. 245,000
Биби Хакимех 130,000
Гачсаран 560,000
Каранџ-Парси 200,000
Марун 520,000
Паѕанан 70,000
Раг-e-Сафид 180,000
Најголеми Ирански нафтени полиња (платформи)
Име на платформата bbl/d (барели на ден)
Абузар 125,000
Доруд 130,000
Салман 130,000
Сири A&E 95,000
Соруш/Новруз 60,000


Помошни компании[уреди | уреди извор]

Помошни компании на НИНК:

Компании каде НИНК има сопственост[уреди | уреди извор]

 • Bakhtar Petrochemical Company
 • Tehran Berkeley
 • Rehabilitation and Maintenance of Petrochemical Company (RAMPCO)
 • Petrochemical Industries Erection & Construction Company (ECC)
 • Kalayeh Naft Company
 • Shaid Shah Abadani Industries Company (SANAM)
 • Nargan Consulting Engineers
 • Afaq Ghadeer Engineering Company
 • Oil Industries Engineering & Construction (OIEC)
 • Oriental Kish
 • Radira Engineering & Construction Co.
 • Chegalesh Consulting Engineers Co.
 • Sazeh Consultants
 • Payandan
 • PetroIran
 • Qeshm Energy
 • Oil Industries Development
 • Zagros Petrochemical Company

Надворешни врски[уреди | уреди извор]