Голјам-Али Хадад-Адел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хадад Адел

Голјам-Али Хадад Адел (фарси -ﻏﻼﻣﻌﻠﯽ ﺣﺪﺍﺩﻋﺎﺩﻝ) е роден во 1945 во Техеран. Тој е ирански државник и претседател на Меџлисот од 2004. Тој е прв претседател на собрание во историјата на Иран кој не исламист. Член е на Персиската Академија на јазикот и културата, советник за културна револуција и член е на Советот на експерти.


Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворечни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Мехди Каруби
Претседател на Меџлисот
2004
Наследник
'