Совет на експерти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран
Coat of arms of Iran.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Иран






други земји
 Портал „Политика“

Совет на експерти (фарси -مجلس خبرگان,Majles-e-Khobregan или Majles-e-KhebreganМеџли́с кебрега́н) е специјален државен орган во Иран, кој го избира Високиот раководител на Иран. Советот на експерти се состои од 86 членови кои се избрани од народот на одреден рок. Тие се собираат двапати во годината.

Сегашен претседател на советот е — Акбар Хашеми Рафсанџани.