Техеран (покраина)

Координати: 35°42′42″N 51°24′25″E / 35.7117° СГШ; 51.4070° ИГД / 35.7117; 51.4070
Од Википедија — слободната енциклопедија
Техеран
استان تهران
Покраина
Покраината Техеран во рамките на Иран
Покраината Техеран во рамките на Иран
Координати: 35°42′42″N 51°24′25″E / 35.7117° СГШ; 51.4070° ИГД / 35.7117; 51.4070
Земја Иран
Админ. центарТехеран
Окрузи13
Површина
 • Вкупна18,814 км2 (7,264 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно12,150,742
 • Густина0,65/км2 (1,7/ми2)
Час. појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Јавната библиотека и паркот Нараван

Техеран (персиски: استان تهران Ostān-e Tehrān) е покраина во Иран. Има површина од 18.909 км2 и сместена е во северниот дел на централната Иранска Висорамнина.

Покраината се граничи со Мазендеран на север, Ком на југ, Семнан на исток и Алборз на запад. Метрополата Техеран е воедно главен град на покраината. Има 13 окрузи, 43 општини и 1358 села.

Администартивна поделба[уреди | уреди извор]

 • Окрузи:
 1. Демавенд
 2. Есламшахр
 3. Фирузкух
 4. Караџ
 5. Назарабад
 6. Пакдашт
 7. Реј
 1. Робат Карим
 2. Савоџболаг
 3. Шахриар
 4. Шемиранат
 5. Техеран
 6. Варамин

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]