Исфахан (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исфахан
استان اصفهان
Покраина
Map of Isfahan Province.png
Исфахан во рамките на Иран
Исфахан во рамките на Иран
Координати: 32°39′27.72″ СГШ 51°40′09.12″ ИГД / 32.6577, 51.6692
Земја  Иран
Админ. центар Исфахан
Окрузи 22
Површина
 • Вкупна 107.029 km2 (41,324 sq mi)
Население (2006)[1]
 • Вкупно 4.559.256
 • Густина 43/km2 (110/sq mi)
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици претежно персиски
во некои делови: лурски, кашкајски, грузиски, ерменски
Кашан е културен бисер на покраината. Ова е џамијата Agha Bozorg

Исфахан (или Есфахан; персиски: استان اصفهان Ostān-e Esfahān) е покраина во Иран сместена во центарлниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Исфахан.

Географија[уреди | уреди извор]

Исфахан покрива вкупно 107.027 км² и се граничи со Маркази, Ком и Семнан, на југ со Фарс, па со Кохкилуех и Бујер Ахмад и во помали делови со Јазд, Лорестан и Чахар Махал и Бахтијари. Има 4.559.256 жители.

Исфахан ги има најстарите џамии во Иран

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]