Гилан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилан
استان گیلان
Местоположба
Map of Iran with Гилан highlighted.
Информации
Aдмин.Центар:
 • Координати:
Рашт
 • 37.2774° СГШ 49.5890° ИГД
Површина : 14.042 km²
Население(2005):
 • Густина :
2.410.523
 • 171,7/km²
Бр.на Окрузи: 16
Часовен појас: UTC+3:30
Јазици: гилански
Талишки
Фарси
татиски
Азерски

Гилан (персиски: استان گیلان)[1] е покраина во Иран. Излегува на Каспиското Море, и се граничи со покраините Мазендеран, Ардабил, Занџан и Казвин[2]. Главен град е Рашт.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта Ознаки Округ
A Астара
AA Астанех-Ашрафијех
BA Бандар-e Анзали
F Фуман
H Хаштпар
Lh Лахиџан
Lr Лангаруд
R Рашт
Rb Рудсар
Rs Рудбар
S Сомe Сара
Sh Шафт
Планината Дорфак
Мирза Кучек Кан, Ирански херој од Гилан.
Селото Масулее
Пристаништето Анзали

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 19 декември 2012 г. University of Guilán
  2. „همشهری آنلاین-استان‌های کشور به ۵ منطقه تقسیم شدند (Provinces were divided into 5 regions)“. Hamshahri Online (персиски). 22 June 2014 [1 Tir 1393, Jalaali]. Архивирано од изворникот 23 June 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]