Прејди на содржината

Касписко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Каспиското Море)
Касписко Езеро
Касписко Езеро - Сателитска снимка на Каспиското Езеро
Касписко Езеро - Сателитска снимка на Каспиското Езеро
Сателитска снимка на Каспиското Езеро
Координати Предлошка:Coor at d
Вид солено
Главен дотек Волга
Површина на сливот 3.626.000 км2
Земји во сливот Азербејџан, Иран, Казахстан, Русија, Туркменистан
Површина 371000 км2
Водна зафатнина 78200 км3
Проточност (на езерската вода) 250 г.
Населени места Баку (Азербејџан), Рашт (Иран), Актау (Казахстан), Махачкала (Русија), Туркменбаси (Туркменистан)
Наводи [1]
Каспиското Езеро во близина на градот Актау, Мангистауска област, Казахстан.

Касписко Езеро или Касписко Море — најголемата затворена водена површина на земјата. Има одлики на езеро заради географските прилики и затвореноста. Зафаќа површина од 371.000 км2 и зафатнина од 78.299 км3. Тоа е непроточна површина и лежи на површина помеѓу Русија и Северен Иран. Најголемата длабочина му е 1.025 метри. Наречено е море бидејќи кога првпат е откриено од Римјаните, кога ја пробале водата била солена, и оттука заклучиле дека станува збор за море. Има соленост на водата од 1,2 %.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. van der Leeden, Troise, and Todd, eds., The Water Encyclopedia. Second Edition. Chelsea, MI: Lewis Publishers, 1990, стр. 196.