Махачкала

Координати: 42°59′N 47°29′E / 42.983° СГШ; 47.483° ИГД / 42.983; 47.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Махачкала
Разни знаменитости на Махачкала
Разни знаменитости на Махачкала
Знаме на МахачкалаГрб на Махачкала
ДржаваРусија
Федерален субјектДагестан
Основан во1844Уреди википодатоци
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население
 • проц. од (2018)[1]596.356
Часовен појасмосковско време Уреди википодатоци[2] (UTC+3)
Поштенски бр.[3]367000–367999Уреди википодатоци

Махачкала (руски: Махачкала́, аварски: МахIачхъала, кумички: Магьачкъала, Mağaçqala) — град во Русија, престолнина на Република Дагестан. Се наоѓа на западниот брег на Каспиското Море. Има население од 462.412 жители (2002).

Грдаски реони[уреди | уреди извор]

Административно, градот е поделен на 3 реони: Ленински, Советски, и Кировски.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1994,населението на градот вклучувало: [1] Архивирано на 12 мај 2008 г.

Според други извори етничката состојба на градот е следнава: [2] Архивирано на 30 јануари 2008 г.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Махачкала е збратимен со:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)