Махачкала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Махачкала
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Махачкала (руски: Махачкала́, аварски: МахIачхъала, кумички: Магьачкъала, Mağaçqala) — град во Русија, престолнина на Република Дагестан. Се наоѓа на западниот брег на Каспиското Море. Има население од 462.412 жители(2002 попис).

Грдаски дистрикти[уреди | уреди извор]

Административно,гратот е поделен на 3 дистрикти: Ленински, Советски, и Кировски.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1994,населението на градот вклучувало: [1]

 • 20% авари
 • 20% руси
 • 10% даргинци
 • 50% други

Според други извори етничката состојба на градот е следнава: [2]

 • авари (21%)
 • руси (18%)
 • кумици (15%)
 • даргинци (12,4%)
 • лаки (12%)
 • лезгинци (9,5%)
 • чеченци (4,3%)
 • азери (1,6%)

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Махачкала е збратимен со:

42°59′N 47°30′E / 42.983° N; 47.500° E / 42.983; 47.500

Махачкала