Владикавказ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владикавказ
-  Населено место  -
View of Vladikavkaz.jpg
Владикавказ is located in Русија
Владикавказ
Местоположба на Владикавказ во Russia
Координати: 43°01′N 44°39′E / 43.017° СГШ; 44.650° ИГД / 43.017; 44.650Координати: 43°01′N 44°39′E / 43.017° СГШ; 44.650° ИГД / 43.017; 44.650
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Владикавказ (руски: Владикавка́з, осетски: Дзæуджыхъæу), порано Орџонкиѕе — главен град на руската автономна република Северна Осетија-Аланија. Се наоѓа во североисточниот дел на републиктата на падините на Кавказ на реката Терек. Градот има 315.068 жители (попис 2002)[1] и претставува еден од најголемите градови во Северен Кавказ.

Градот е индустриски и сообрачаен центар со значително машинска, хемиска, текстилна и прехранбена индустрија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички групи во градот се (2002 податоци):

Жителите се претежно припадници на православното христијанство.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федеральная служба государственной статистики (21 мај 2004). «Численность населения России, субъектов Российской Федерации в составе федеральных округов, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов — районных центров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более человек». Всероссийская перепись населения 2002 года

Галерија[уреди | уреди извор]