Илам (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илам
استان ایلام‎
Покраина
Илам во рамките на Иран
Илам во рамките на Иран
Координати: 33°38′18″ N; 46°25′21″ E / 33.6384° СГШ; 46.4226° ИГД / 33.6384; 46.4226Координати: 33°38′18″ N; 46°25′21″ E / 33.6384° СГШ; 46.4226° ИГД / 33.6384; 46.4226
Земја Иран
Админ. центарИлам
Окрузи8
Површина
 • Вкупна20.133 км2 (7,773 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно545.787
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазицикурдски (мнозински)
арапски
лачки
лурски
Ткаењето на персиските теписи е вековна традиција во Илам

Илам (персиски: استان ایلام, Ostān-e Īlām)[2] е покраина во Иран. Се наоѓа на југозападниот дел од земјата и се граничи со Ирак. Главен град е истоимениот Илам. Има површина од 19.086 км2 и население од 540.000 жители (2005).

Окрузи[уреди | уреди извор]

Карта Букви од картата Округ
Окрузи во Илам
Окрузи во Илам
A Абданах
Da Дарехшар
De Дехроран
E Ееван
I Илам
M Мехран
ShCh Ширван-o-Чардавол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)
  2. курдски: „Елам“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]