Ардабил (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ардабил
استان اردبیل
Покраина
Ардабил во рамките на Иран
Ардабил во рамките на Иран
Координати: 38°15′05″ N; 48°17′50″ E / 38.2514° СГШ; 48.2973° ИГД / 38.2514; 48.2973Координати: 38°15′05″ N; 48°17′50″ E / 38.2514° СГШ; 48.2973° ИГД / 38.2514; 48.2973
Земја Иран
Админ. центарАрдабил
Окрузи9
Површина
 • Вкупна17.800 км2 (6,900 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.228.155
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски (службен)
азербејџански (локален)
талишки (локален)
Музејот на Ардабил

Ардабил (персиски: استان اردبیل, Ostān-e Ardabīl) е покраина во Иран. Се наоѓа во северозападниот дел на земјата и се граничи со Азербејџан и со покраините Источен Азербејџан, Занџан, и Гилан. Главен град е истоимениот Ардабил. Покраината е формирана 1993 со одделување од Источен Азербејџан (поголемиот дел) и северниот дел од Гилан.

Клима и географија[уреди | уреди извор]

Во летните периоди температурите не поминуваат преку 35 °C, а во зимите е претежно студено и е до -25 °C.

Најпозната природна атракција е планината Сабалан.

Население[уреди | уреди извор]

Покраината има 1.257.624 жители и мнозинството го сочинуваат Азербејџанци. Северноисточните предели се населени со Талиши.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]