Мазендеран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мазендеран
اُستان مازندران
Покраина
Damavand in winter.jpg
Мазендеран во рамките на Иран
Мазендеран во рамките на Иран
Координати: 36°33′56.16″ СГШ 53°03′31.68″ ИГД / 36.5656, 53.0588
Земја  Иран
Админ. центар Сари
Окрузи 16
Површина
 • Вкупна 23.842 км2
Население (2010)[1][2]
 • Вкупно 2.922.432
 • Густина Ова е лошо заокружено120/км2
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици

мазендерански (табарски)[3]

Persian[3]
Златниот пехар, стар неколку милениуми

Мазендеран (персиски: اُستان مازندران, Ostān-e Māzandarān) е покраина во Иран. Главен град е Сари.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1996, населението брои 2.602.008 жители, од кои 45,89% градско, а 54,1% селско.

Година 1956 1966 1976 1986 1996 2006[2]
Вкупно население 835.000 1.250.000 1.596.000 2.275.000 2.602.000 2.920.657

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината има површина од 23.701 км².

Мазендеран е поделен на 15 окерузи (шахрестани) (и исто толку реони).

Касписко Море
Рамср
Тонекабон
Чалус
Ношахр
Нур
Махмуд Абад
Амол
Баболсар
Бабол
Кемшахр
Џујбор
Савадкух
Сари
Нека
Бехшахр
Семнан
Техеран
Гилан
Голестан
Занџан

Мазендеран во книжевноста[уреди | уреди извор]

Регионот Мазендеран е спомнат почесто во персискиот еп „Шахнаме“, тој е на север од Иран и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах Каи Кавус и како и иранскиот херој Ростам превзеле подвиг да одат во Мазендеран за да се борат со демоните.

Познатиот стих од Шахнамех кога Зал ми кажува на Каи Кавус:

شنیدم یکی نو سخن بس گران ..........که شه دارد آهنگ مازندران

„Чув тревожни вести, дека кралот сака да оди во Мазендеран“

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]