Маркази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркази
استان مرکزی
Покраина
Маркази во рамките на Иран
Маркази во рамките на Иран
Координати: 34°05′43″ N; 49°41′27″ E / 34.0954° СГШ; 49.6909° ИГД / 34.0954; 49.6909Координати: 34°05′43″ N; 49°41′27″ E / 34.0954° СГШ; 49.6909° ИГД / 34.0954; 49.6909
Земја Иран
Админ. центарАрак
Окрузи11
Површина
 • Вкупна29.127 км2 (11,246 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно1.351.257
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (ЛСВ)IRST (UTC+04:30)
Јазициперсиски
Арак, главниот град на Маркази.
Џамија во Нараг - една од многуте заштитени со закон.

Маркази (персиски: استان مرکزی, Ostān-e Markazi ) е покраина во Иран. Зборот на персиски значи „средиште“.

Покраината се наоѓа во западен Иран, и нејзин главен град е Арак. Има население од 1,35 милиони жители.

Поголеми градови се: Савех, Арак, Махалат, Комеин, Делиџан, Тафреш, Аштиан и Шазанд (порано попознат како Сарбант)

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Маркази е поделен на 10 окрузи (шахрестани) и 18 реони (бакши).

Карта Округ Легенда Реон Центар
Арак A Централен Арак
k Кандаб
Аштиан Ash Централен Аштиан
Делиџан D Централен Делиџан
Комиџан K Централен Комиџан
m Милаџерд
Комеин Kh Централен Комеин
k Камарех
Махалат M Централен Махалат
Савех S Централен Савех
n Нобаран
Шазанд Sh Централен Шазанд
s Сарбанд
z Залиан
Тафреш T Централен Тафреш
f Фарахан
Зарандијех Z Централен Мамунијех
k Карган
Соседни покраини: E: Исфахан, H: Хамадан, L: Лорестан, Qm: Ком, Qz: Казвин, T: Техеран

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]