Арак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арак

Арак е алкохолен пијалок кој е по производство и консумација, широко распротранет во земјите од Блискиот исток и Средна Азија.

Начин на дестилација и воопштво производствто бара определено техничко знаење и посебна опрема. Сировините можат да бидат многу различни: млеко (од кобила или крава), ориз, грозје, сок од палма. На пијалокот најчесто се додава рафинирано масло од анасон, што му дава карактеристичен вкус, измешано со вода (или со лед). Пијалок има карактеристична млечна боја.

Пијалокот е особено популарен во некои арапски земји: Сирија , Либан , Израел , Јордан , во Ирак и Палестинските територии. Содржина на алкохолот е во опсег од 40 до 80%.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]