Голестан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голестан
استان گلستان
Покраина
Голестан во рамките на Иран
Голестан во рамките на Иран
Координати: 36°50′21″ СГШ; 54°26′40″ ИГД / 36.8393° СГШ; 54.4444° ИГД / 36.8393; 54.4444Координати: 36°50′21″ СГШ; 54°26′40″ ИГД / 36.8393° СГШ; 54.4444° ИГД / 36.8393; 54.4444
Земја Иран
Админ. центарГорган
Окрузи12
Површина[1]
 • Вкупна20.367 км2 (7,864 ми2)
Население (2006)[2]
 • Вкупно1.617.087
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Часовен појасIRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST)IRST (UTC+04:30)
Јазицимазендерански
туркменски
персиски

Голестан (персиски: استان گلستان, Ostān-e Golestān) е е покраина во Иранм сместена во североисточниот дел на земјата, јужно од Каспиското Море. Главен град е Горган. Има население од 1,6 милиони жители (2005) и површина од 20.380 км².

По покраината е именуван и кралскиот Голестански дворец во Техеран.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]