Хорасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на поранешната покраината Хорасан во Иран

Хорасан (перс. -خراسان) или Хурасан во антиката нарекувана Tраксијана е поранешна покраина во Иран.

Таа на 29 септември, 2004 г е поделен подели на три покраини:

Најголеми етнички групи се Персијци, Курди, Турци и Арапи.

Населението во покраината изнесува околу 7.000.000


Поврзано[уреди | уреди извор]