Занџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градот

Занџан (персиски: زنجان, азербејџански: زنگان) е главен град на покраината Занџан во Ирански Азербејџан. Се наоѓа на север-западно од Техеран на главниот автопат до Тебриз и Турција и приближно од Каспиското Море. На пописот во 2016 година, населението било 521.302, што е 20-тиот најголем град во Иран. Населението на Заџан се состои главно од Ирански Азербејџани кои зборуваат азербејџански јазик.[1]

Занџан е познат по своите прекрасни ракотворби, како што се ножеви, традиционални сандали, наречени малиле, занаетчиски изработени со сребрени жици. Заџаниските уметници прават многу работи како различни декоративни јадења и нивните специјални покривки, како и сребрен накит. Во античките времиња, Занџан бил познат по своите не’рѓосувачки и остри ножеви. Но, оваа традиција постепено исчезнува со воведувањето на кинески ножеви на пазарот, кои се многу поевтини, посеопфатни и помалку уметнички. Многу селани денес се традиционални ткајачки ткајачи,ткаењето е можеби најпопуларниот занает на Заџан. Популацијата на Занџан се гордее со највисокото ниво на среќа меѓу луѓето од 30 други провинции во Иран, според деталната анкета спроведена од страна на Иранската новинска агенција Исна.

Историја[уреди | уреди извор]

Стар цртеж од Занџан

Еден важен момент во историјата на градот бил во 1851 година кога градот станал центар на востанијата во Баби, заедно со Нејриз и тврдина позната како Шејх Табари. Силите на централната власт ја заробиле тврдината Баби во Занџан по долга опсада по наредба на Големиот Везир Амир Кабир и ги убиле или истерале следбениците на Баба. "Наративен патник напишан за да ја опише епизодата на Баба", објавена од Калимат Прес,во 2004 година. Според Босворт, кој го цитира Хамдола Мостови, жителите за време на Илханската ера зборувале за "чистата Пехлави", средна или северна форма на персиска.

Клима[уреди | уреди извор]

Занџан има студена полусушна клима (Кепенова класификација на климата BSk)) со топли, суви лета и студени, влажни зими, често со снежни врнежи. Врнежите се многу ниски, а најчесто температурата паѓа помеѓу октомври и мај.

Климатски податоци за Занџан
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 17.0
(62.6)
22.0
(71.6)
25.0
(77)
27.0
(80.6)
32.0
(89.6)
38.0
(100.4)
40.0
(104)
39.4
(102.9)
35.0
(95)
30.0
(86)
23.0
(73.4)
18.0
(64.4)
40
(104)
Прос. висока °C (°F) 2.1
(35.8)
4.3
(39.7)
10.3
(50.5)
17.0
(62.6)
22.8
(73)
28.8
(83.8)
32.2
(90)
31.6
(88.9)
28.1
(82.6)
20.4
(68.7)
12.7
(54.9)
5.5
(41.9)
18.0
(64.4)
Сред. дневна °C (°F) −3
(27)
−0.8
(30.6)
4.9
(40.8)
11.0
(51.8)
16.4
(61.5)
21.7
(71.1)
25.2
(77.4)
24.4
(75.9)
20.3
(68.5)
13.5
(56.3)
6.8
(44.2)
0.4
(32.7)
11.73
(53.12)
Прос. ниска °C (°F) −8.1
(17.4)
−6.4
(20.5)
−1.2
(29.8)
3.7
(38.7)
7.6
(45.7)
11.2
(52.2)
14.9
(58.8)
14.2
(57.6)
9.9
(49.8)
5.5
(41.9)
0.7
(33.3)
−4.4
(24.1)
4.0
(39.1)
Прос. врнежи мм (ин) 33.5
(1.319)
30.0
(1.181)
45.7
(1.799)
56.5
(2.224)
46.2
(1.819)
7.3
(0.287)
4.6
(0.181)
3.4
(0.134)
4.2
(0.165)
26.0
(1.024)
28.8
(1.134)
29.2
(1.15)
315.4
(12.417)
Прос. бр. врнежливи денови 10.7 9.4 12.5 12.3 11.1 3.3 2.1 2.3 1.7 6.5 7.3 9.6 88.8
Прос. релативна влажност (%) 72 69 61 54 49 40 38 39 38 49 59 68 53
Сред. бр. сончеви часови месечно 150.1 139.3 172.5 213.3 267.2 328.9 334.5 317.3 295.8 229.3 164.7 137.0 2.749,9
Извор: NOAA (1961–1990)[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Iran“. google.com.
  2. „Zanjan Climate Normals 1961–1990“. National Oceanic and Atmospheric Administration. Посетено на December 27, 2012.