Сутоморе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сутоморе
Sutomore
Град
Сутоморе is located in Црна Гора
Сутоморе
Сутоморе
Координати: 42°08′34″N 19°02′48″E / 42.14278° СГШ; 19.04667° ИГД / 42.14278; 19.04667
Држава Црна Гора
ОпштинаБар
Население (2011)
 • Вкупно2,004
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.030
Рег. таб.BR
Плажа во зима

Сутоморе е приморско населено место со статус на град во Црна Гора. Според последниот попис на населението од 2011, градот има 2,004 жители.

Националниот состав на населението е следен:

Поглед кон градот од една од плажите