Поградечка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поградечка тврдина
Kalaja e Pogradecit
Карта
Општи податоци
ГрадПоградец
ЗемјаАлбанија


Поградечка тврдина или Поградец (албански:Kalaja e Pogradecit)) е тврдина која се наоѓа во Поградец, денешна Албанија. Се наоѓа на надморска висина од 205 метри, над Охридското Езеро.